مدارک مورد نیاز تنظیم سند قطعی غیر منقول

مدارک مورد نیاز نقل و انتقال ملک

  • اصل سند مالکیت
  • اصل بنچاق
  • استعلام ثبت
  • استعلام امور مالیاتی
  • استعلام مفاصا حساب شهرداری
  • اصل شناسنامه و کارت ملی طرفین معامله
  • در صورتیکه سند با وکالت امضا می شود اصل وکالتنامه

سوالات متداول 

بله اصل و كپي حصر وراثت، اصل و كپي فرم ماليات بر ارث از جمله ديگر مداركي هستند كه در موارد خاص و در سندهاي ورثه اي بايد به همراه داشته باشيد دفترخانه ثبت اسناد رسمي، مدارك لازم براي انتقال سند ملك را به شما يادآوري خواهد كرد.

اگر مورد معامله، جزو املاك تجاري و یا سرقفلی و حق کسب و پیشه باشد، بايد گواهی بلامانع بودن معامله را سازمان بيمه تامین اجتماعی دریافت کرد.

اگر مي خواهيد سند ملكي كه در رهن بانك است را به نام فرد ديگري بزنيد، در گام اول بايد به يك دفترخانه رسمي مراجعه كنيد تا دفترخانه، اين موضوع را از بانك موردنظر استعلام كند. در صورت موافقت بانك، با نظارت كارشناس بانك در دفترخانه اسناد رسمي، مراحل نقل و انتقال صورت مي گيردو به غير از مدارك ذكر شده نامه موافقت بانك مربوطه هم لازم است.

بعد از خريد خانه، يك سند به شخص داده مي شود كه در آن مشخصات جغرافيايي، پلاك ثبتي ملك، مساحت ملك و… درج شده است. مشخصات فروشنده و خريدار، آدرس و تمام هزينه هاي پرداخت شده در بنچاق ذكر مي شود. دفترخانه ها معمولا يك نسخه از بنچاق را در نزد خود نگهداري مي كنند.

علاوه بر استعلام گرفتن از ملك، دفترخانه از شهرداري(يا بخشداري) و دارايي درباره بدهي داشتن يا نداشتن ملك سوال مي پرسد. اگر ملك تجاري باشد از بيمه هم استعلام گرفته مي‌شود. به اين كار، «مفاصا حساب» گفته مي شود ، دفترخانه نامه اي به فروشنده مي دهد كه او بتواند اين اقدامات را انجام دهد.

استعلام براي اين انجام مي شود كه نشان دهد سند در گرو بانك يا ارگان‌هاي ديگر است يا خير؟ هم چنين نشان مي دهد كه آيا ملك موردنظر در طرح هاي عمراني ساخت و ساز شهري قرار دارد يا خير؟ در دفاتر رسمي، اين استعلام گيري به صورت اينترنتي انجام خواهد شد. استعلام گرفتن از ملك و دريافت نتيجه آن، فعاليتي هزينه بردار است. فروشنده ملك بايد هزينه استعلام ملك را بپردازد.

مشاوره ثبتی آنلاین ( غیرحضوری ) و دوره ها و فیلم های آموزشی سردفتریاینستاگرم آموزش های سردفتری - کلیک کنید
+