گواهی عدم حضور و اهمیت آن

#توسط سردفتر اسماعیل وفائی#:

اگر طرفین معامله موعد خاصی را برای حضور در دفتر اسناد رسمی برای تنظیم سند رسمی مقرر کرده باشند، این تاریخ مبنای شروع تعهد طرف مقابل است؛
به‌همین خاطر باید اثبات شود و بهترین حالت برای اثبات حضور شما در دفترخانه، تقاضای صدور گواهی از دفترخانه است .
خریدار و فروشنده هنگام تنظیم قرارداد، تعیین می کنند که اگر یکی از دو طرف از تعهداتی که در قرارداد آمده تخلف کرد، مبلغی را به عنوان خسارت به طرف دیگر پرداخت کند. به این مبلغ وجه التزام می‎گویند.

دفتر اسناد رسمی ۱۱۵۲ تهران

اهمیت گواهی عدم حضور

ازنظر قانون رسیدگی به تمام دعاوی که موضوع آن‎ها ضرر و زیان است، و همچنین صدور احکام الزام به تنظیم سند با استفاده از گواهی عدم حضور امکان پذیر خواهد بود.
بر اساس این گواهی نامه هر یک از دوطرف می‎توانند درستی ادعای خود را ثابت کنند.
ضمنا زمانی‎که طرف مقابل از انجام تعهدات خود که در قرار داد نوشته شده شانه خالی کرد، به خصوص در مورد انتقال سند، پیشنهاد این است که حتما گواهی عدم حضور در دفترخانه تهیه شود.

صدور گواهی عدم حضور توسط سردفتر

اما صدور گواهی عدم حضور توسط سردفتر که البته به استناد بند89 مجموعه بخشنامه های ثبتی که صراحتا اعلام میدارد (صدور گواهی عدم حضور توسط سردفتر “بلامانع است” ، به عقیده بسیاری از حقوقدانان اجبار قانونی برای سردفتر ندارد.
اگر چه مفاد بند89 مجموعه بخشنامه ی ثبتی دارای ایرادات زیادی میباشد .
لکن سردفتر میتواند با توجه به تشخیصی که میدهد گواهی عدم حضور صادر نکرده و به جای آن گواهی حضور هر یک از متعاملین در دفترخانه را ، صادر کند.
که البته در این مورد نیز این سردفتر است که باید جور بدقولی طرفین معامله را کشیده و بعضا دیده شده از شخص سردفتر نیز شکایت کرده اند!!!
پس پیشنهاد اینجانب اسماعیل وفائی سردفتر دفترخانه ۱۱۵۲ به همکاران عزیز این است که البته با تشخیص خود وجمع بودن کلیه مدارک و شرایط لازم ، گواهی مزبور را صادر نمایند چون به اصطلاح معروف در این موارد دیواری کوتاه تر از دفترخانه پیدا نمیشود.

آموزش اهمیت صدور گواهی عدم حضور بصورت فیلم و ویدئو

اهمیت صدور گواهی عدم حضور و عواقب ناشی از عدم تهیه آن، نحوه صدور آن، شرایط و مدارک لازم برای صدور گواهی توسط سردفتر به صورت ساده ، مختصر و مفید در ویدیو های زیر توسط اسماعیل وفائی سردفتر دفترخانه 1152 تهیه شده که برای آموزش و بالابردن سطح حقوقی و ثبتی در اختیار مردم عزیز و همکاران محترم قرار داده میشود.

فیلم های زیر را ببینید

گواهی عدم حضور و اهمیت آن به همراه فیلم آموزشی

فیلم شماره ۲

گواهی عدم حضور و اهمیت آن به همراه فیلم آموزشی قسمت دوم

1
سند ملک

سوالات متداول 

طبق قانون اولين روز رسمي بعد از روز تعطيل ملاك است.

مهم ترين مدارك لازم براي تنظيم سند و اخذ گواهي عدم پرداخت عبارتند از:سند تك برگي و ششدانگ ملك يا آپارتمان موضوع قرارداد يا مبايعه نامه-مدارك هويتي شامل كارت ملي و شناسنامه-وكالتنامه يا برگ نمايندگي ( اگر اصيل يا مالك اصلي خارج از ايران هستند يا بنا به دلايلي در موعد محضر امكان حضور ندارند)- قولنامه يا مبايعه نامه عادي يا رسمي يا پرينتي داراي كد رهگيري، كه بين خريدار و فروشنده تنظيم و امضاء شده است. (فرقي ندارد كه قولنامه را اصيل يا وكيل يا نماينده قانوني او مانند ولي يا قيم امضاء كرده باشد.)- قيم نامه در مواقعي كه قيم به جاي صغير و با اجازه اداره سرپرستي معامله مي كند.بنچاق سند و مدارك و اسناد قبلي ملك (مثلا پايان كار،قولنامه هاي قبلي و غيره)-پايان كار جديد ملك-مفاصا حساب شهرداري-مفاصا حساب دارايي-استعلام بند (ز) مبني بر عدم بازداشت ملك از اداره ثبت كه توسط دفترخانه تنظيم كننده سند انجام خواهد شد.

نكته مهم در تعيين دفترخانه اين است كه نبايد به دو يا تعداد بيشتري از دفترخانه ها اشاره بكنيد و الا هيچكدام از اين دفاتر اسناد رسمي مبادرت به صدور گواهي عدم حضور نخواهند كرد مثلا دفترخانه شماره 123456 يا 9426 كه به دو دفترخانه اشاره شده است كه نشان از بي اطلاعي نويسنده يا تنظيم كننده قولنامه يا مبايعه نامه است.

هنگامي كه خريدار يا فروشنده در موعد تعيين شده در قولنامه در محل دفترخانه اسناد رسمي جهت نقل و انتقال سند و پرداخت الباقي وجه يا ثمن معامله حاضر نشود، در اين حالت سردفتر اسناد رسمي به درخواست شخص حاضر (خريدار يا فروشنده) برگه اي تحت عنوان گواهي عدم حضور صادر مي كند كه در آن ضمن اشاره به مشخصات طرفين و زمان تعيين شده براي تنظيم سند، گواهي مي كند كه مثلا خريدار در زمان تعيين شده در محل دفترخانه حضور يافته و الباقي وجه معامله را نيز به صورت نقد يا در قالب يك فقره چك بانكي يا تضمين شده به روئيت سردفتر رساند ولي تا پايان ساعت اداري فروشنده حاضر نشد و اين گواهي حسب مفاد قولنامه في ما بين و به درخواست خريدار صادر گرديد.

براي دريافت گواهي عدم حضور فقط مي توانيد در تاريخ تعيين شده در قولنامه با مبايعه نامه به دفترخانه مقرر در آن مراجعه كنيد.و هيچ دفترخانه اي هم تكليفي به صدور گواهي عدم حضور بعد از تاريخ مندرج در قرارداد را ندارد.

خير حتي اگر طرفين قولنامه يا يكي از آن ها در محل دفترخانه حضور فيزيكي داشته باشد اما الباقي ثمن معامله يا اسناد و بنچاق ملك را آماده يا ارائه نكند، همين شرايط خودش به منزله عدم حضور است و به همين دليل، توصيه مي كنيم كه در خصوص چگونگي حضور طرفين قولنامه يا قرارداد پيش بيني هاي لازم و قانوني را انجام بدهيد تا در زمان بروز چنين وضعيتي تكليف دفترخانه و طرفين براي صدور يا عدم صدور گواهي عدم حضور در دفترخانه حضور مشخص باشد و جايي براي اعتراض باقي نماند.

نوشتن سال و ماه كافي نيست بلكه بايد روز دقيق آن نيز براي انتقال رسمي سند ملك قيد شود. اما ضرورتي به تعيين ساعت دقيق انتقال سند نيست چون طبق رويه دفاتر و محاضر رسمي بايد شخص حاضر تا پايان ساعت اداري نتظر اشد چرا كه ممكن است در آخرين لحظه شخص غايب از راه برسد.

جهت اطلاع به دفترخانه قيد شده در قرارداد مراجعه فرماييد .

درج تاريخ انتقال سند رسمي ملك اعم از روز، ماه و سال و درج صحيح شماره دفترخانه اسناد رسمي كه مي خواهيد سند رسمي ملك در آنجا تنظيم بشود. و درج شهر يا محل وقوع دفترخانه مانند دفترخانه شماره 1152 تهران

خير پذيرفته نيست و سردفتر به درخواست فروشنده مباردت به صدور گواهي عدم حضور در دفترخانه مي نمايد. پس بايد چند روز قبل نسبت به آماده كردن الباقي ثمن يا وجه معامله به صورت نقد يا در قالب چك تضمين شده يا بانكي اقدام كنيد.

درج تاريخ حضور خريدار يا فروشنده قولنامه-درج شماره و تاريخ قولنامه– شماره و مشخصات دفترخانه– درج چگونگي ارائه الباقي ثمن معامله مثلا به صورت نقد يا چك كه در مورد اخير بايد ضمن اخذ كپي از چك بايد مشخصات چك در متن گواهي عدم حضور درج شود. اگر به مشخصات چك در متن گواهي عدم حضور اشاره نشود يا يك نسخه كپي از آن تهيه نشود بعدها كه بخواهيد از مزاياي اين گواهي استفاده كنيد با ايراد قانوني مواجه خواهيد شد.

اگر در مبايعه نامه يا قولنامه مبلغي به عنوان خسارت يا وجه التزام پيش بيني نشده باشد يا مبلغ بسيار ناچيزي مقرر شده باشد در اين صورت دريافت گواهي عدم حضور تاثيري در اجبار طرف مقابل به انجام تعهد ندارد. مگر اينكه شرط شده باشد در صورت صدور گواهي عدم حضور اختيار فسخ قرارداد يا قولنامه و اخذ مبلغي به عنوان خسارت به نفع كسي كه در دفترخانه حاضر شده و گواهي عدم حضور را دريافت كرده پيش بيني شود.

اگرچه ارسال اظهارنامه براي تغيير تاريخ حضور در دفترخانه از نظر حقوقي بي تاثير است اما يك حسن دارد و آن اينكه با ارسال اظهارنامه آمادگي بعدي خود را به طرف مقابل رسما اعلام كرده ايد و اگر اقدام مثبتي از سوي وي صورت نگيرد مي توانيد رد دادگاه اقامه دعوا كنيد و بر اساس تاريخ ابلاغ اظهارنامه به طرف مقابل مي توانيد خسارت قراردادي يا وجه التزام را مطالبه كنيد.

مشاوره ثبتی آنلاین ( غیرحضوری ) و دوره ها و فیلم های آموزشی سردفتریاینستاگرم آموزش های سردفتری - کلیک کنید
+