خطرات وکالت کاری چیست؟

تعریف وکالت کاری و انواع آن:

طبق تعریف ماده ۶۵۶ قانون مدنی : ((وکالت عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین طرف دیگر را برای انجام امری نایب خود می نماید)). بنابراین ملاحظه می شود که وکالت نیز مانند بیع، اجاره و غیره جزو عقود معین محسوب می شود .
در واقع شخصی (موکل) شخص دیگری را (وکیل) نایب خود در انجام کاری قرار می دهد تا همان کارهایی که او توانایی انجام آنها را دارد  از جانب او اقدام کند.در معنای خاص وکالت کاری به وکالت در آن دسته امور گفته می شود که وکیل صرفاً اختیار تصرفات اداری در مورد موکل را اخذ نموده و اختیار فروش و نقل و انتقال اموال را نداشته باشد.
میتوان وکالت کاری را از یک منظر به دو نوع تقسیم کرد:

 1. به موجب قوانینی خاص مانند قانون وکالت و قانون اسقلال کانون وکلای دادگستری، وکالت در دادگستری منوط به داشتن پروانه مخصوص وکالت گردید.
 2. وکالتهایی که شخص وکیل هر شخصی میتواند باشد.
  احکام این دو نوع وکالت (کاری و دادگستری) جز در مواردی که در قوانین مربوط به وکالت دادگستری استثنا شده، اصولاً یکسان است.
مشاوره غیر حضوری دفترخانه1152

آثار و مواد قانونی مترتب با وکالت کاری:

طبق ماده ۶۷۸ قانون مدنی هم موکل می تواند وکیل را در هر زمان که بخواهد عزل کند و هم وکیل می تواند بدون نیاز به اراده طرف مقابل از وکالت استعفا دهد.زیرا که وکالت عقدی جایز محسوب میشود.
بنابراین در صورتی که مایل باشیم در هر زمان که مایل باشیم اقدام به فسخ وکالت نماییم باید از انعقاد وکالت بلاعزل خودداری کنیم و در صورتی که مایل باشیم صرفا موکل حق فسخ داشته باشد و نه وکیل لازم است که وکالت ضمن عقد خارج لازم و به صورت بلاعزل منعقد شود.در این صورت با رضایت دو طرف در هر زمان می توان به وکالت خاتمه داد که این عمل اقاله یا تفاسخ نام دارد.
ماده ۶۷۸ همچنین مقرر می دارد که وکالت در صورت فوت یا جنون  یا سفه  هر یک از وکیل و موکل خود به خود از بین می رود و منفسخ می شود. بنابراین حتی اگر وکالت بلاعزل نیز باشد، در صورت ایجاد هر یک از عوامل فوق، وکالت فسخ می شود.
بدیهی است چنانچه معلوم شود هر یک از این عوامل در زمان انعقاد وکالت موجود بوده، عقد از ابتدا باطل خواهد بود. پایان یافتن موضوع و مورد وکالت را نیز باید بر عوامل خاتمه عقد وکالت افزود.

خطرات تنظیم وکالتنامه های کاری و بیان راهکار:

با توجه به آنچه در تعریف وکالت کاری و انواع آن و مواد قانونی و حقوقی آن بیان کردیم شاید در نگاه اول وکالت کاری یک سند معمولی ساده بنظر برسد.در حالیکه اگر موکل، وکیل و حتی دفترخانه در تنظیم آن دقت لازم را بعمل نیاورند دچار مشکلات عدیده ای می شوند:

 • موکل باید در مفاد وکالتی که میدهد دقت کافی را داشته باشد و بارها تمام موارد را مطالعه کند تا اختیاراتی بیش از آنچه مورد نظرش است به وکیل ندهد.مثلا اخذ وام مسکن اگر در وکالت قید شود وکیل به راحتی میتواند اقدام کند و موکل را با مشکل مواجه کند.
 • موکلین باید سعی کنند تا در هنگام تنظیم سند وکالت کاری حق عزل را برای خود قائل شوند تا اگر احساس کردند که وکیل در انجام مورد وکالت برخلاف توافقات عمل میکند بلافاصله وکالت را فسخ کند.
 • اگر هدف موکل از انجام مورد وکالت شخص خاصی است و در واقع شخص موکل نیز برای وی مهم است بهتر است حق توکیل را در وکالتنامه از وکیل سلب کند تا خیالش راحت باشد که مورد وکالت فقط توسط وکیل مورد نظر صورت می پذیرد.
 • دفترخانه باید دقت کند تا عین متون حقوقی و شرایط مربوطه را برای موکل بیان کند و او را آگاه کند که چه اختیاراتی به وکیل میدهد.
 • سردفتر باید در بعضی از امور مثل اخذ وام و سند کاداستر و یا برداشت حساب بانکی حتما مراتب را بدقت به موکل تفهیم نماید.
 • اگر وکالت کاری مربوط به تعویض پلاک است(وکالت شایع) بهتر است که مدتی برای فک رهن و تعویض پلاک با توافق طرفین در نظر گرفته شود تا در آن مدت محدود وکیل(خریدار) مجبور شود پلاک موکل(فروشنده) را فک کند.
اسقاط کافَه خیارات و استثنائات آن

موارد بسیار زیادی در خصوص اهمیت وکالت کاری بیان کرد.اسماعیل وفایی سردفتر دفترخانه 1152 تهران در ویدیو ذیل به بیان مسایل و خطرات مربوط به وکالت کاری پرداخته است.

فیلم های زیر را ببینید

                                                         خطرات وکالت کاری

سوالات متداول 

اگر هدف موکل از انجام مورد وکالت شخص خاصی است و در واقع شخص موکل نیز برای وی مهم است بهتر است حق توکیل را در وکالتنامه از وکیل سلب کند تا خیالش راحت باشد که مورد وکالت فقط توسط وکیل مورد نظر صورت می پذیرد.

سردفتر باید در بعضی از امور مثل اخذ وام و سند کاداستر و یا برداشت حساب بانکی حتما مراتب را بدقت به موکل تفهیم نماید.

موکلین باید سعی کنند تا در هنگام تنظیم سند وکالت کاری حق عزل را برای خود قائل شوند تا اگر احساس کردند که وکیل در انجام مورد وکالت برخلاف توافقات عمل میکند بلافاصله وکالت را فسخ کند.

اگر وکالت کاری مربوط به تعویض پلاک است(وکالت شایع) بهتر است که مدتی برای فک رهن و تعویض پلاک با توافق طرفین در نظر گرفته شود تا در آن مدت محدود وکیل(خریدار) مجبور شود پلاک موکل(فروشنده) را فک کند.

 1. به موجب قوانینی خاص مانند قانون وکالت و قانون اسقلال کانون وکلای دادگستری، وکالت در دادگستری منوط به داشتن پروانه مخصوص وکالت گردید.2. وکالتهایی که شخص وکیل هر شخصی میتواند باشد.احکام این دو نوع وکالت (کاری و دادگستری) جز در مواردی که در قوانین مربوط به وکالت دادگستری استثنا شده، اصولاً یکسان است.

طبق ماده ۶۷۸ قانون مدنی هم موکل می تواند وکیل را در هر زمان که بخواهد عزل کند و هم وکیل می تواند بدون نیاز به اراده طرف مقابل از وکالت استعفا دهد.زیرا که وکالت عقدی جایز محسوب میشود.بنابراین در صورتی که مایل باشیم در هر زمان که مایل باشیم اقدام به فسخ وکالت نماییم باید از انعقاد وکالت بلاعزل خودداری کنیم و در صورتی که مایل باشیم صرفا موکل حق فسخ داشته باشد و نه وکیل لازم است که وکالت ضمن عقد خارج لازم و به صورت بلاعزل منعقد شود.در این صورت با رضایت دو طرف در هر زمان می توان به وکالت خاتمه داد که این عمل اقاله یا تفاسخ نام دارد.

ماده ۶۷۸ همچنین مقرر می دارد که وکالت در صورت فوت یا جنون  یا سفه  هر یک از وکیل و موکل خود به خود از بین می رود و منفسخ می شود. بنابراین حتی اگر وکالت بلاعزل نیز باشد، در صورت ایجاد هر یک از عوامل فوق، وکالت فسخ می شود.بدیهی است چنانچه معلوم شود هر یک از این عوامل در زمان انعقاد وکالت موجود بوده، عقد از ابتدا باطل خواهد بود. پایان یافتن موضوع و مورد وکالت را نیز باید بر عوامل خاتمه عقد وکالت افزود.

تخفیف های ویژه تابستانی : ثبت نام دوره های آموزش سردفتری - فروش فیلم ها و کتاب آموزش سردفتریاینستاگرم آموزش های سردفتری - کلیک کنید
+