تفاوت اجاره نامه رسمی و عادی در چیست؟به همراه فیلم آموزشی

تعریف اجاره نامه:

در قانون مدنی ایران در ماده 466 اجاره چنین تعریف شده است :

«اجاره عقدی است که به موجب آن مستأجر مالک منافع عین مستأجره می شود. جاره دهنده را مؤجر و اجاره کننده را مستأجر و مورد اجاره را عین مستأجره گویند.»

اجاره یکی از رایج‌ترین قرارداد‌هایی است که در کشور منعقد می‌شود؛ هرچند قانون مدنی به عنوان قانون عام و قانون روابط موجر و مستأجر به عنوان قانون خاص، مهمترین قوانین حاکم در قرارداد‌های اجاره هستند، برخی افراد، آگاهی چندانی از قوانین نداشته و همین موضوع باعث می‌شود تا گاهی در تنظیم قرارداد‌های اجاره دچار اشکال شوند.
قوانین ناظر بر عقد اجاره و روابط موجر و مستأجر به تبع تحولات اجتماعی بار‌ها دستخوش تغییر شده است.
بنابراین در مورد هر قرارداد اجاره، ضروری است ابتدا قانون حاکم بر آن قرارداد معلوم شود.
daftari1152
daftari1152

انواع اجاره نامه:

انواع اجاره نامه ها را میتوان به 3 دسته تقسیم کرد:

  1. اجاره نامه محضری(رسمی)
  2. اجاره نامه بنگاهی(تنظیمی در دفاتر املاک)
  3. اجاره نامه دستی بین موجر و مستاجر
    به استثناء اجاره نامه هایی که در دفاتر اسناد رسمی تنظیم میشود سایر اجاره نامه ها عادی محسوب میشود و مشمول ماده10 قانون مدنی میشود.اگر بگوییم ارزش قانونی سندی که بنگاهی می‌نویسد با ارزش یک برگ کاغذ که مالک و مستأجر در منزل خودشان بنویسند، فرق چندانی ندارد، بیراه نگفته‌ایم.
    طبق قانون تجارت ، کار اصلی مشاور املاک، دلالی و واسطه گری است یعنی پیدا کردن مستأجر و مالک و یا فروشنده و خریدار و معرفی آن‌ها به یکدیگر. کار دفتر اسناد رسمی‌ نیز تنظیم سند رسمی ‌است، پرونده‌های زیادی درباره اختلافات میان مالک و مستأجر در دادگاها وجود دارد که وقت مردم و دستگاه قضایی را می‌گیرد.
    همچنین این را باید گفت که وجود کد رهگیری و هولوگرام تنها بمنظور پیشگیری از معاملات مکرر بوده و آنرا معادل اسناد رسمی نمیکند. بلکه اعتبار اجاره نامه عادی یا رسمی ‌را قانون معین می‌کند، نه ابعاد و شکل و شمایل آن. قولنامه و یا اجاره نامه عادی و هرچه ضریب امنیتی، هولوگرام، سریال، فرم، طرح و… هم داشته باشد، باز هم یک سند عادی محسوب می‌شود و تابع قوانین مختص به خود می‌باشد.

سخن آخر:

بطور کلی مشاورین املاک تمایلی به درگیر شدن در دعوای بین مالک و مستاجر را ندارند خصوصاً اینکه در مواردی اختلافات فیمابین از آن جهت رخ میدهد که سهواً و یا عمداً در نگارش قرارداد اشتباهی رخ داده باشد.
به دلیل اینکه مردم تصور می‌کنند تهیه سند رسمی‌ زحمت و هزینه دارد از این رو از سند عادی استفاده می‌کنند، این نکته را باید اضافه کرد که قانون موجر و مستأجر توسط دفترخانه‌ها اجرا می‌‌شود و نیاز به مرجع قضایی ندارد و سلامت این اسناد رسمی ‌از سوی حاکمیت تضمین شده است.
اگر اجاره نامه خود را در دفاتر اسناد رسمی ‌تنظیم می کرد، پیگیری این موضوع بسیار راحت می بود. چون در دادگستری پیگیری این موضوع زمان بر است و هزینه و وقت زیادی می‌خواهد، اما وقتی در دفاتر تنظیم شده باشد می‌توانست به ادارات اجرای ثبت مراجعه و با صرف زمان بسیار کمی خواسته اش اجرایی شود.

پیشنهادما در این خصوص این است که تمامی اجاره نامه های موجود پس از آنکه در دفاتر مشاورین املاک تنظیم گردید به مانند مبایعه نامه ها،در دفاتر اسناد رسمی نیز به ثبت برسد.
اسماعیل وفایی سردفتر دفتر اسناد رسمی 1152 تهران در این خصوص ویدیو زیر را تهیه کرده و در اختیار علاقمندان قرار میدهد.

دفتر اسناد رسمی ۱۱۵۲ تهران

                      تفاوت اجاره نامه عادی و رسمی به همراه فیلم آموزشی(قسمت اول)

فیلم های زیر را ببینید

                         تفاوت اجاره نامه عادی و رسمی به همراه فیلم آموزشی (قسمت2)

سوالات متداول 

مشکلات مربوط به پایان کار عموما در بحث انتقال و فروش مد نظر قرار می گیرد نه اجاره در فرض مشکل نیز باز هم ابتدا به ساکن حقو حقوق شما پرداخت می شود به یاد داشته باشید در مقوله اجاره مهم انتفاع از مورد اجاره است.

ممکن است آن ملک کلاً فاقد سند رسمی باشد یا سابقه سند دارد ولی به شخصی فروخته شده و هنوز سند به نام خریدار تنظیم نشده باشد، در هر دو حال اجاره دادن آنها منع قانونی ندارد مگر اینکه کسی معارض و ادعای مالکیت عین یا منافع آن را داشته باشد.

بله با همان الزامات قراردادی میتواند برای مدت محدودی تمدید گردد.

شما می توانید برای تخلیه فوری ملکتان به شورای حل اختلاف محل ملکتان مراجعه کنید و دقت داشته باشید که برای تخلیه فوری، دادخواستتان با عنوان صدور دستور تخلیه تنظیم کنید که البته برای تنظیم این نوع دادخواست باید یکی از این شرایط را داشته باشید: مستأجر بیش از 3 ماه مبلغ اجاره را پرداخت نکرده باشد یا مدت اجاره تمام شده باشد یا مستاجر به غیر اجاره داده باشد یا مستأجره را مورد استفاده غیرمشروع قرار داده باشد و یا این که کلا اقداماتی برخلاف قرارداد اجاره انجام داده باشد. دقت داشته باشید که قرارداد اجاره شما برای تنظیم این نوع دادخواست (صدور دستور تخلیه) که بیان کردیم باید به صورت غیررسمی یا همان عادی که در آژانس املاک و یا به صورت دستی بین شما و مستاجر تنظیم شده، باشد. ولی اگر قرارداد شما به صورت رسمی باشد و در دفترخانه اسناد رسمی تنظیم شده باشد دیگر نمی توانید این نوع دادخواست (صدور دستور تخلیه) که فوری به نتیجه می رسد را مطرح کنید و دادخواستتان را می توانید با عنوان تقاضای صدور حکم به تخلیه تنظیم کنید که زمان بیش تری می برد و یک سری مهلت های قانونی در این نوع دادخواست وجود دارند که باید سپری شوند.

در قانون مدنی، اجاره بر سه قسم است: ۱- اجاره اشیاء ۲- اجاره حیوانات ۳- اجاره اشخاص

معتبر هست ولی با توجه به اینکه بیشتر ارگان ها اجاره نامه هولوگرام دار را قبول دارند اگر کد رهگیری داشته باشد بهتر است و بهتر است 2 شاهد هم ذیل آنرا امضا کنند.

خیر هرگونه معامله نسبت به املاک بازداشتی ممنوع و جرم تلقی می شود. اگر مستاجر هستید چنین ملک یا خانه ای را به هیچ وجه اجاره نکنید چون اگر مالک پا به فرار بگذارد، چیزی از محل فروش ملک بابت وجه ودیعه یا قرض الحسنه به شما پرداخت نمی شود.

رعایت قانون حاکم بر روابط استیجاری از جمله قانون روابط موجر و مستاجر سال 1376 و 1356.

بله معتبر است. اما اگر اجاره نامه فاقد دو امضای شاهد باشد، امکان تخلیه فوری از موجر گرفته می شود ولی تاثیری در حقوق و تعهدات موجر و مستاجر ندارد.

تنظیم قرارداد اجاره هم به صورت عادی و هم رسمی ممكن است.قراردادهای عادی اجاره باید با قید مدت اجاره در دو نسخه تنظیم شود و به امضاء موجر و مستأجر برسد و به وسیله دو نفر افراد مورد اعتماد طرفین به گواهی برسد. هرگاه موجر یا مستأجر به نمایندگی از دیگری قرارداد تنظیم كند باید توجه داشت شخصی كه خود را به عنوان نماینده معرفی می‌كند،‌دلیل نمایندگی او باید به رویت طرف مقابل رسیده و پیوست قرارداد شود.

«اجاره» به کسر و ضم و فتح همزه بکار رفته است، لیکن لفظ مشهورتر آن با کسر تلفظ می‌شود. از نظر برخی از اهل لغت، اجاره مصدر سماعی فعل «اجر» بر وزن ضرب و قتل می‌باشد که مضارع آن با کسر و ضم میم است.

اگر مستاجر در عین مستاجره بدون اذن موجر تعمیراتی نماید حق مطالبه قیمت آن را نخواهد داشت.

اگر موجر قصد دارد در مدت اجاره ملک اجاره ای را بفروشد باید در زمان تنظیم اجاره نامه حق فسخ قرارداد را برای خود شرط کند والا حتی اگر ملک خود را فروخته باشد باز هم نمی تواند اجاره نامه را یکطرفه فسخ کند چون عقد اجاره جزء عقود لازم است و فسخ آن منوط به توافق دوطرفه است.

تخفیف های ویژه تابستانی : ثبت نام دوره های آموزش سردفتری - فروش فیلم ها و کتاب آموزش سردفتریاینستاگرم آموزش های سردفتری - کلیک کنید
+